بین المللی - دریاچه عجیب که در دل کویر به وجود آمده است

دریاچه عجیب که در دل کویر به وجود آمده است

تاریخ انتشار: 1397/01/23

دسته بندی: بین المللی

دریاچه عجیب در کشور لیبی

در کشور لیبی شن زارهایی  وجود دارد که منظره ای زیبا از بیابان و کویر به وجود آورده اند. اما در حدود 200000 هزار سال پیش این مکان به شکل امروزی نبود. این مکان در گذشته حاصل خیز و مرطوب بود که در اثر بارندگی های زیاد ، رودهای زیادی در آن به وجود آمده بود.این رودها به دریاچه ای بزرگتر منتهی می شدند که بسیار پر آب بودند و دریاچه اصلی را روز به روز بزرگتر می کردند. اما حالا پس از گذشت هزاران سال فکر می کنید سرنوشت این دریاچه به کجا رسیده است؟ در ادامه با سارینا 724 همراه باشید تا در مورد دریاچه اوباری بیشتر گفتگو کنیم.

دریاچه اوباری

به طور معمول در بیابان انتظار دیدن دریاچه نداریم اما در لیبی بیابان وسیعی وجود دارد که تعداد زیادی دریاچه کوچک و چشم نواز را در دل خود جای داده است که ماجرای این دریاچه ها به هزاران سال قبل باز می گردد.

در آن زمان که این منطقه حاصل خیز بود و بارندگی فراوانی داشت دریاچه به بالاترین میزان وسعت خود رسید و 120000 هزار کیلومتر مربع بزرگی داشت. اما به دلیل تغییرات جوی این دریاچه کم کم خشک و تبخیر شد و از آن دریاچه بزرگ به جز چند دریاچه کوچک چیزی باقی نماند که در میان شن زارهای بیابان پراکنده شده اند و البته چشم اندازهای خیره کننده ای را به وجود آورده اند.

Lake Obari

امروزه اگر به این بیابان سفر کنید حدودا 20 دریاچه می بینید که ظاهرا با اکوسیستم این بیابان سازگاری ندارند و در این میان به ناهنجاری تبدیل شده اند. گاها در اطراف دریاچه ها نخل های زیبایی دیده می شود که به زیبایی این دریاچه ها افزوده است. امروزه این دریاچه ها به جاذبه گردشگری این ناحیه بدل شده اند و بسیاری از گردشگران کویرگردی را به شوق دیدن این دریاچه ها انجام می دهند. دریاچه هایی که تضاد جالبی را به تصویر کشیده اند که باعث شکل گیری گونه های گیاهی و حیوانی خاصی شده اند.

این دریاچه ها تصاویر زیبا و جذابی دارند. دیدن دریاچه هایی با رنگ آبی میان شن زارهای نارنجی جذاب و تماشایی است. اما در این میان دو دریاچه از سایرین جذاب ترند و گردشگران بیشتری را به سوی خود جذب کرده اند که گابرون و ام الماء نام دارند. دریاچه گابرون در کنار مخروبه های یک روستای قدیمی قرار گرفته و گردشگران بسیاری تمایل به بازدید از آن دارند.این دریاچه آنقدر توریستی شده که یک کمپ در ساحل آن وجود دارد تا گردشگران شب را در کلبه های چوبی بگذارنند و از فروشگاه کوچکش سوغاتی بخرند.

دریاچه گابرون

آب دریاچه اوباری شور و پر از نمک هست و غیر قابل استفاده می باشد. علت شوری بیش از حد آب این دریاچه به دلیل تبخیر همیشگی رودخانه است و از طرفی هیچ رودخانه ای هم به این دریاچه وارد نمی شود.شدت شوری آب این دریاچه 5 برابر از آب دریاهای شور می باشد. در بعضی از این دریاچه ها جلبک هایی وجود دارد که در برابر نمک مقاوم هستند و به همین دلیل این دریاچه ها به رنگ قرمز خونی در آمده اند.

lake

دریاچه های اوباری زیاد عمیق نیستند و عمق آنها بین 7 تا 32 متر است اما با همه این حرف ها همین مقدار آب هم در حال خشک شدن هست. استفاده زیاد از منابع زیرزمینی و افزایش جمعیت باعث شده تا آبی که هزاران سال پیش در اثر بارندگی های مکرر که ته نشین شده بود کم شود.

منبع : amusingplanet.com

اطلاعات گردشگری بین المللی

تبلیغات

Themeforest Audiojungle Grahpicrive Tutsplus