اخبار ایران - امشب و فرداشب مهمترین شهاب باران سال را از دست ندهید !

امشب و فرداشب مهمترین شهاب باران سال را از دست ندهید !

تاریخ انتشار: 1396/05/21

دسته بندی: اخبار ایران

بارش سالیانه شهاب سنگ ها

 

 

هرساله در نخستین نیمه‌ی ماه اوت (حدود ۲۲ مردادماه) آسمان پر از شهاب می‌شود. ستاره‌شناسان، علاقمندان به نجوم و همه آنهایی که می‌خواهند پدیده‌های دنیای ستاره‌ها را به نظاره بنشینند، نگاه‌شان برای دیدن بارش شهابی برساوشی به آسمان دوخته می‌شود.به گفته متخصصان اخترشناسی بهترین زمان برای رصد شهاب‌باران در نیمکره شمالی پس از نیمه شب ۲۱ یا ۲۲ مرداد ماه است.

در نقطه اوج این شهاب‌باران ۶۰ تا ۱۰۰ شهاب در ساعت با سرعت ۲۰۹ هزار کیلومتر بر ساعت با اتمسفر زمین برخورد کرده و می‌سوزند. نکته جالب درمورد این اجرام کیهانی ابعاد کوچک آنها است،‌زیرا این سنگ‌ها بسیار کوچک بوده و چند گرم وزن دارند.

شهاب‌سنگ‌های بارش برساوشی از کجا می‌آیند؟

 

نام برساوشی برگرفته از نام صورت فلکی برساوش است که منشا این شهاب‌باران به نظر می‌آید،‌ به بیانی دیگر زمان آغاز این شهاب‌باران وقتی به آسمان نگاه می‌کنید به نظر می‌آید شهاب‌ها از صورت فلکی برساوش به سوی زمین روانه شده‌اند اما درحقیقت این شهاب‌باران ناشی از ذرات رها شده از ستاره دنباله‌دار ۱۰۹/Swift-tuttle است که در بخش‌های داخلی و خارجی سامانه خورشیدی در نوسان است.

سنگ‌های آتشین درخشان

همین‌که زمین در مسیر خود به دور خورشید از دل توده ذرات برجای مانده از دنباله‌دار سوئیفت‌ تاتل (Swift-Tuttle ) عبور می‌کند، این ذرات با سرعتی برابر ۶۰ کیلومتر در ثانیه وارد جو زمین می‌شوند. ذرات تا بیش از ۳۰۰۰ درجه سلسیوس گداخته می‌شوند و از این لحظه شهاب سنگ‌ها شروع به بارش می‌کنند.

وسایل لازم برای دیدن شهاب سنگ‌ها

“سازمان بین‌المللی شهاب” می‌گوید برای دیدن این شاهکار طبیعت نیاز به تلسکوپ و دوربین ندارید. ‌چشم‌هایتان را باز کنید و در جایی که مانعی در راه دید شما به آسمان وجود ندارد، به آسمان زل بزنید و چشم به راه شهاب‌ها بمانید.

هر شهاب‌سنگ، یک آرزو

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، اوج بارش شهاب سنگ امشب چهارشنبه ۲۱ و فردا پنجشنبه ۲۲ مرداد خواهد بود.البته در نیمه شب جمعه هم شانس دیدن شهاب‌سنگ‌ها کم نیست. در بسیاری از فرهنگها دیدن شهاب سنگ‌ها با آرزو کردن و برآورده شدن آرزوها گره خورده است.پیشنهاد می کنیم این پدیده زیبا و شگفت انگیز را از دست ندهید.امیدواریم هرآنچه که آرزو دارید را خالق هستی براتان برآورده کند.


جهت رزرو هتل های گیلان با کارشناسان ما کلیک کنید

اطلاعات گردشگری اخبار ایران

تبلیغات

Themeforest Audiojungle Grahpicrive Tutsplus