جاذبه های گردشگری - مشهد بازار رضا مشهد

بازار رضا مشهد

تاریخ انتشار: 1395/11/12

دسته بندی: جاذبه های گردشگری

 

 

بازار رضا مشهد از قدیمی ترین مراکز خرید مشهد است که در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) قرار دارد. تاریخچه بازار رضا مشهد به سال 1365 برمیگردد و دلیل تأسیس این مجتمع تجاری تخریب اطراف حرم برای توسعه آن بود و غرفه های بازار رضا به مغازه دارانی واگذار شد که مغازه های آن در بخش های تخریب شده قرار داشت و اینکه به این طریق دسترسی زائرین به بازار و همچنین خرید راحت تر است. مجتمع بازار رضا مشهد در دو طبقه مجزا و دو دالان ساخته شد که حدود 1700 واحد تجاری در آن مشغول به فعالیت هستند. 1700 واحد تجاری نشان از ویژگی بارز آن یعنی طویل بودن این پاساژ حکایت دارند.

از ویژگی های بارز بازار رضا مشهد طول آن است که به بیش از یک کیلومتر میرسد. مجتمع بازار رضا از میدان بیت المقدس شروع می شود و پایان آن به میدان هفده شهریور می رسد و از هر دو میدان ورودی دارد و طویل بودن آن از ویژگی های ساختاری منحصر بفردش است. عبور از این بازار طولانی با دیدن مغازه ها و اجناس مختلف سبب میشود که گذر زمان را متوجه نشوید و از این همه تنوع لذت ببرید.

مشخصات بازار رضا(ع):

مقارن با اجراي طرح توسعه اطراف حرم مطهر رضوي (۱۳۵۴-۱۳۵۵) ، به منظور ايجاد محل كسب براي كسبه واقع در محدوده طرح ، مجموعه بازار رضا بنيان گرفت . مجموعه بازار رضا در خيابان شيخ طوسي كه بيش از ۴۰۰ متر از فلكه پيرامون حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) فاصله ندارد ، در فضايي به طول ۸۰۰ و عرض ۳۰ متر ساخته شده است . اين مجموعه كلاً ۷۲۰۰۰ مترمربع زيربنا دارد كه ۴۳۰۰۰ مترمربع آن در بازار رضا و ۲۹۰۰۰ مترمربع ديگر در سراهاي اطراف واقع است.

طول بازار رضا در ۲ دالان و ۲ طبقه جمعاً ۳ كيلومتر مي باشد كه در ازاي هر بازار آن ۷۵۰ متر است . در اين بازار ۱۰۰۸ باب مغازه به اندازه هاي مختلف كوچك و بزرگ و يك دهانه و دو دهانه ساخته شده و در سراهاي آن نيز ۱۰۸۴ باب حجره احداث گرديده است . بازار رضا ۱۱ سرا دارد كه از داخل به يكديگر ارتباط دارند و شبيه به كاروان سراهاي سابق با حياط وسط و باغچه و حوض و درختهاي بزرگ كه از هنگام شروع به ساختمان بازار رضا در محل وجودداشته و حفظ شده است ، ساخته شده اند .

در بازار هاي ۱ ، ۳ ، ۴ ، ۵ مغازه هاي كوچكتر و در هر كدام ۱۲۶ مغازه ساخته شده . مجموع مغازه هاي بازار و سراها ۲۰۹۲ باب است . در سراسر بازار ۷۰ چهار سوق دو طبقه ساخته شده كه هر كدام داراي حوض ۳ طبقه و فواره و جريان آب دائمي است و تمام سراها و بازارها داراي درهاي محكم چوبي و روكش ستونهاي چوبي خارجي و مجهز به قفل و يراق و شيشه هاي ويژه هستند و وجود كركره هاي فلزي نيز به حفظ امنيت اموال ساكنان كمك مي كند .

فرش كف بازار از سنگ دو تيشه و فرش ايوانهاي طبقات مختلف از موزاييك تهيه شده است . حمل كالا و رفت و آمد ساكنان بازار را چندين آسانسور و دو خيابان در دو طرف بازار تأمين كرده است . هزينه ايجاد مجموعه بازار رضا بالغ بر ۳٫۳۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال شده است.

مالکیت بازار:

مالک اصلی بازار رضا آستان‌قدس‌ رضوی است، به این معنا که مالک کل بازار و تمامی واحد‌های واقع در آن آستان قدس رضوی است و مالکیت سایر اشخاص حقیقی(صاحبان فروشگاه‌ها) و اشخاص حقوقی(بانک‌های مستقر در بازار) مانند سایر مناطقی که در مشهد دارای سند آستانه‌ای هستند، می‌باشد. یعنی این اشخاص حقیقی یا حقوقی،تنها صاحب سرقفلی واحد خود بوده و بر اساس اجاره‌نامه‌ای که بین آستان قدس و صاحبان سر قفلی‌ها منعقد شده است، به صورت ۵ ساله یا ۱۰ ساله از حق استفاده تجاری از ملک برخوردار شده‌اند.طی این اجاره‌نامه، صاحبان سرقفلی باید هرگونه اعمال تغییر در فروشگاه را به صاحب اصلی (آستان قدس) اطلاع دهند.برخی از این تغییرات شامل فروش سرقفلی، احداث بالکن و افزایش فضای فروشگاه است(بعضی از واحدها که جنب ستون‌های بازار هستند، می‌توانند در حد مجاز از دیواره ستون کاسته و فضای داخلی فروشگاه را زیاد کنند) که مستلزم پرداخت هزینه به آستان قدس است. به عنوان مثال هنگام فروش، حدود ۵ درصد از ثمن معامله به آستان قدس پرداخت می‌گردد.آگاهی هرچه بیشتر از چندوچون این قراردادها در درک بهتر مدیریت این بازار موثر است، از همین رو در ادامه به بررسی بیشتر این مسئله خواهیم پرداخت.(۲)

بازار رضا به دلیل نزدیکی به حرم مطهر مورد توجه اکثر زائران است، و هر آنچه را نیاز داشته باشند در این بازار می توانند تهیه کنند.

مشخصات بنا و واحدهای تجاری:

زیر بنای سطح مغازه ها =۲۳۶۸ مترمربع بدون احتساب تاسیسات وراهروهای بازار
تعداد واحدهای تجاری=۱۷۱۱ واحد
تعداد طبقات =۲ طبقه -همکف و فوقانی

طول بازار =۹۶۰متر
عرض بازار=۳۳متر
هربازار در طبقه همکف شامل ۱۰۰ باب مغازه ۱۰ متر مربعی
هر بازار در طبقه فوقانی شامل ۵۶ باب مغازه ۵ متر مربعی و ۶۴ باب مغازه ۱۰متر مربعی
هر بازار دارای ۷عدد هشتی است که در طبقه همکف ۴۰باب مغازه ۷ یا ۸ متر مربعی ودر طبقه فوقانی ۱۶ باب مغازه ۷ یا ۸ مترمربعی

تاسيسات ساختماني :
سيستم تامين سرمايش وگرمايش واحدهاي تجاري: فن كويل سقفي
سيستم توليدسرمايش و گرمايش :چيلرجذبي شعله مستقيم 
فضاهاي جانبي: نمازخانه - سرويسهاي بهداشتي - مركز اطلاعات

تجهيزات ساختماني :
سيستم پله برقي 6 عدد- سيستم تقويت آنتن موبايل - سيستم پيجينگ و اطلاع رساني

آدرس بازار رضا مشهد: مشهد - ضلع جنوب شرقی میدان بیت المقدس (فلکه آب)

جهت رزرو هتل در خیابان امام رضا مشهد با دفتر سارینا سفر تماس بگیرید

051-37669082 و 09150091878


 

کلمات کلیدی:

هتل مشهد ، هتل آپارتمان مشهد ، هتل ارزان مشهد ، هتل ارزان قیمت مشهد ، هتل قیمت مناسب مشهد ، هتل آپارتمان قیمت مناسب مشهد ، هتل نزدیک حرم ، هتل آپارتمان نزدیک حرم ، مشاوره هتل مشهد ، هتل قصر طلایی ، هتل درویشی ، هتل مدینه الرضا ، هتل بین المللی قصر الماس ، هتل سفرا ، هتل آرمان ،هتل نیکا ، هتل بشری مشهد ، رزرو هتل مشهد ، رزرو هتل ، رزرو هتل آپارتمان

اطلاعات گردشگری جاذبه های گردشگری

تبلیغات

Themeforest Audiojungle Grahpicrive Tutsplus